Praktična nastava agroturističkih tehničara

Autor: Josip Valenta, 9. 4. 2014.

Nakon jesenske praktične nastave kada su naši agroturistički tehničari sudjelovali u berbi grožđa, ovoga proljeća priča se nastavila u rezidbi vinograda i sadnji loznih cjepova na OPG-u Kovačević.  Ovo obiteljsko poljoprivredno gospodarsvo registrirano je 2003. godine. Bavi se proizvodnjom grožđa i vina i pružanjem ugostiteljskih i turističkih usluga - degustacije vina, smještaj u dvokrevetnim sobama, apartmanu i vinotočje.

Na gospodarstvu, uređenom u tradicionalnom stilu slavonskih vinogradara, pružaju se usluge seoskog turizma: uz prethodnu najavu organiziraju se prigodne proslave, ručkovi ili večernja druženja. Inače,  obitelj ima dugogodišnju tradiciju u bavljenju vinogradarstvom i vinarstvom koja se prenosi iz generacije na generaciju i na taj način se nastavlja.

Ovo obiteljsko gospodarstvo ima 1,9 ha vlastitih nasada vinograda na kojima se brižljivom njegom uzgaja 5 sorti grožđa, što čini ukupno 11.000 trsova.

Voćarski dio praktične nastave odrađen je na OPG-u Maria Kos. Tu su učenici naučili o rezidbi malina, štetnicima koji ugrožavaju proizvodnju. Na istom gospodrsvu naučili su puno o uzgoju jagoda.

Posve drugačiji oblik praktične nastave učenici su doživjeli na OPG-u Jareš u Donjim Sređanima. Od 2008. godine ovo gospodarstvo krasi epitet prve registrirane mini sirane na području Bjelovarsko  bilogogorske županije.  Učenici su se upoznali sa pripremom hrane za muzne krave,  odžavanjem higijene prije i nakon mužnje,  umjetnim osjemenjivanjem krava a za malo smo prisusvovali i telenju.

Svugdje smo dobro prihvaćeni,  domaćini se iznimno trude kako bi nam što bolje približili njihov način rada i života.

Svakako valja naglasiti da smo doro ugošćeni i zato im se i ovim putem zahvaljujemo!

Više slika

Ekonomska i turistička škola Daruvar / Gundulićeva 14, HR-43500 Daruvar / ss-ekonomskaituristicka-da.skole.hr / etsda@etsda.hr