Forum MIROTVORNA ŠKOLA

Autor: Daša Žabić, 4. 9. 2017.

Dana 1. rujna 2017. godine, u organizaciji Centra za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek, u galeriji Waldinger u osječkoj Tvrđi, održan je prvi Forum MIROTVORNA ŠKOLA. Sudionici prvog Foruma su nastavnici i učenici šesnaest škola iz cijele Hrvatske koje su nominirane za Priznanje MIROTVORNA ŠKOLA. Ekonomska i turistička škola Daruvar, kao prva proglašena MIROTVORNA ŠKOLA u Hrvatskoj, svojim dosadašnjim i novoplaniranim aktivnostima, čini aktivnog sudionika Foruma.

Forum je inicijativa izrasla iz Priznanja MIROTVORNA ŠKOLA koju Centar za mir dodjeljuje treću godinu u sklopu mirovne Nagrade „Krunoslav Sukić“. Do sada je za to priznanje nominirano 30 škola iz 13 županija Republike Hrvatske

Sudionici su se sastali kako bi se upoznali, razmijenili svoja iskustva i planove i razgovarali o tome kako se povezati, na koji način i oko kojih konkretnih sadržaja i kako unaprijediti povezanost sa svojom zajednicom. Našu školu su predstavljale ravnateljica Dinka Kavalir, nastavnica Radmila Frantal i učenica 4. e razreda Ana Ivanko, a ispred Gradskog vijeća Grada Daruvara, prisustvovala je  gospođa Ivana Djedović. Aktivnosti škole iz područja mirovnog i građanskog odgoja uspješno je na skupu prezentirala učenica Ana Ivanko.

Forum je zajednički kreiran kao prostor i prilika za produbljivanje promišljanja mirotvorstva iz pozicije škole – učenika, nastavnika, roditelja i zajednice u kojoj škola živi.

Kao podršku školama koje njeguju mirotvorstvo Forum pokreću i razvijaju organizacije iz Osijeka i Vukovara koje kroz svoja dugogodišnja djelovanja osnažuju mlade i one koji rade s mladima za aktivno sudjelovanje u izgradnji mira. Osim Centra za mir Osijek, to su još Msvijet - centar za medijaciju, Osijek, udruga Auxilium, Agencija lokalne demokracije, Udruga Pobjede i Europski dom Vukovar.

Ekonomska i turistička škola Daruvar / Gundulićeva 14, HR-43500 Daruvar / ss-ekonomskaituristicka-da.skole.hr / etsda@etsda.hr