Sudjelovanje učenika Ekonomske i turističke škole Daruvar na projektu Model Međunarodnog kaznenog suda Model International Criminal Court – MICC 2018./2019.

Autor: Daša Žabić, 23. 3. 2018.

Učenici trećih razreda: Bojana Vekić, Tea Kovačević, Samanta Sertić, Manuela Jurišić i Mateo Matošević sudjelovali su u projektu MICC koji je u suradnji sa školom organizirala udruga HERMES (Hrvatska edukacijska i razvojna mreža za evoluciju sporazumijevanja) iz Zagreba. Edukacija je održana u Mostaru od 13. do 18. ožujka 2018.

Učenici su odabrani natječući se s ostalim školama na temelju motivacijskih pisama te preporuke i pripreme profesorice Radmile Frantal, a odličnu stručnu i edukativnu podršku učenicima dala je Zvjezdana Drašner, dipl. pravnica iz Daruvara, koja je pratila učenike tijekom trajanja projekta.

Projekt MICC se provodi u suradnji s partnerskim udrugama iz Bosne i Hercegovine (WeB) i Srbije (Otvorena komunikacija). U projektu sudjeluju učenici različitih srednjih škola navedenih država. Na svakoj sesiji 30 učenika dijeli se u tri manje simulacijske grupe - jedna grupa ima ulogu tužiteljstva, druga grupa ima zadatak pripremiti obranu, a treća grupa su suci koji uz stečeno znanje donose presude simuliranih slučaja.

MICC obrađuje slučajeve vezane uz Nürnberški proces koji je prethodio osnivanju Međunarodnog kaznenog suda za ratne zločine (Flick), slučaj Međunarodnog kaznenog suda za ratne zločine počinjene na području Ruande (Bikindi) te slučaj Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (Erdemović).

Od 2014. godine u projektu je sudjelovalo više od 40 škola iz isto toliko gradova iz Hrvatske, BiH i Srbije. Većina učenika nakon sudjelovanja svjedoči porastu samopouzdanja, unapređenju govorničkih sposobnosti i kritičkog razmišljanja, a profesori primjenjuju nove metode u radu zahvaljujući paralelnim radioncama iz edukacije o ljudskim pravima, kritičkoj pedagogiji, debati te građanskom obrazovanju.

Mnogim sudionicima je ovo prvi međunarodni seminar tijekom kojeg upoznaju vršnjake iz različitih dijelova svijeta, s kojima imaju priliku razgovarati o zajedničkim interesima i iskustvima te tako stvaraju prijateljstva koja traju i nakon završetka projekta.

Ekonomska i turistička škola je jedna od četiri hrvatske škole koja je uključena u ovaj regionalni projekt u 2018. godini.

« Ožujak 2024 »

Ekonomska i turistička škola Daruvar / Gundulićeva 14, HR-43500 Daruvar / ss-ekonomskaituristicka-da.skole.hr / etsda@etsda.hr