Literarna radionica

izvor:http://www.igre123.com/nejc29/slike/knjiga/106373

Crtica iz osnovne škole

AH, TI TESTOVI!!

Četvrtak je.  Danas sam svezala kosu u punđu.  Nastavnik tjelesnog  mrzi kada mu mi cure dođemo spuštene kose na sat. Jednom, kada  sam puštene kose ušla u dvoranu, iste sekunde me pitao: „Majo..., a zašto je tvoja kosa raspuštena?“ Čeka nas na ulazu i kao sokol promatra  frizure  na našim glavama. Kao što nastavnik tjelesnog ne voli puštenu kosu, nastavnica biologije ne voli prepisivanje, a baš danas imamo test. To je posljednji u osmom razredu, a ja naravno nisam učila.
            Sve je bliže i bliže taj četvrti školski sat. Taj test! Pitala sam Josipa hoće li mi pomoći, no on me kao i uvijek pogledao s čudnim izrazom lica na faci i rekao: „Ma, jesi ti luda!? A da nekad naučiš za test?“ I to ti je neki prijatelj. Jedino što mi je preostalo, bilo je da za vrijeme vjeronauka napišem šalabahter ili kako ja kažem prijatelja za sve predmete. U svakom slučaju draži mi je od onog Josipa…

Napokon, šalabahter je gotov i test je započeo. Rješavala sam ispit s velikom opreznošću. Kada se nastavnica okrene prema ploči, ja vadim „prijatelja“ van iz džepa... i tako cijeli sat. Zapravo je bilo lako prepisivati pod biologijom. Bila sam ponosna na sebe sve do trenutka kada mi je jedan papirić ispao iz džepa. Još bih se ja nekako i izvukla iz blata da nastavnica nije hodala gore-dolje učionicom. Papir joj je pao točno ispred nogu. Sagnula se i rekla: „Majo, pa što je ovo tu? Sliči mi na šalabahter.“ Pomislila sam: „Gotovo je! Jedinica mi se veselo smije.“
            Odmotala je papir i rekla: „Ah, ma to su samo nadnevci upisa u srednju školu, a ja sam se već ponadala da ću ti morati upisati jedinicu.“ S čuđenjem sam gledala u nastavnicu. Skroz sam zaboravila da imam i taj papirić u džepu. Bilo kako bilo, najvažnije je to da mi je divovski kamen pao sa srca. I da vam se pohvalim, idući sat kada nam je nastavnica podijelila ispite, morala mi je, po svom nekakvom pravilu upisati dvije petice, zato što sam sve odgovore napisala točno.

Sanja Pizerak, 1.H

« Ožujak 2024 »

Ekonomska i turistička škola Daruvar / Gundulićeva 14, HR-43500 Daruvar / ss-ekonomskaituristicka-da.skole.hr / etsda@etsda.hr