Prodavač

Ovaj obrazovni program omogućava obrazovanje prodavača širokog profila prilagođenog poslovima u svim trgovinskim strukama. Učenici koji se školuju za zanimanje prodavač bit će osposobljeni za samostalno obavljanje sljedećih poslova:

• prodaje roba na malo i veliko
  • sudjelovanje u nabavi i izboru narudžbi,
  • kvantitativni i kvalitativni nadzor, sortiranje i uskladištavanje,
  • financijske evidencije, blagajnički obračuni, kartoteka roba, evidencija narudžbi i rokova te drugi poslovi vezani uz posao prodavača.

Posebno važno mjesto u obrazovanju prodavača ima praktična nastava koja zajedno sa teoretskom nastavom čini jedinstvenu cjelinu. Obavlja se u prodavaonicama trgovačkih poduzeća i ostalim prodavaonicama gdje je osigurana povezanost teorije i prakse.

Za rad u ovom zanimanju potrebno je sljedeće: prosječne intelektualne sposobnosti, dobro zdravlje i opća izdržljivost, normalan vid i razlikovanje boja, normalan sluh, spretnost u računanju te kulturno ponašanje.