Profesorica Škorić na međunarodnoj edukaciji u Briselu

Autor: Ivan Hodžić, 5. 7. 2023.

Ksenija Škorić, nastavnica stručnih predmeta, sudjelovala je na radionici Europeana DS4CH održanoj  u Briselu od 30. lipnja do 1. srpnja 2023. godine, u organizaciji European Schoolneta. U radionici je sudjelovalo jedanaest nastavnica i nastavnika iz Hrvatske koji su odabrani kao pobjednici natječaja Europeana Competition 2023.

Natječaj Europeana bio je otvoren od ožujka do kraja travnja 2023. godine. U suradnji s 2023 STEM Discovery Campaign, Europeana Education Competition 2023 organizirana je kako bi pozvala sve nastavnike u osnovnom, srednjem i višem obrazovanju, VET i specijalnom obrazovanju bilo kojeg predmeta, muzejske edukatore i druge stručnjake (kao što su knjižničari, arhivari , kustosi i drugi neformalni edukatori) – kako bi pronašli inovativne načine korištenja Europeana umjetnosti i digitalne znanstvene baštine u svojim obrazovnim aktivnostima i podijelili svoju priču o implementaciji. Zadatak u sklopu natječaja bio je provesti jedan od scenarija poučavanja dostupnih na mrežnoj stranici Europeane i napisati implementacijsku priču tome.

Profesorica Škorić je u svojoj nastavi predmeta Organizacija poslovanja poduzeća s 3. razredom hotelijersko turističkih tehničara implementirala scenarij poučavanja Obverse and reverse: anatomy of a coin. Implementacijska priča sadržavala je velik dio originalnog scenarija poučavanja uz razlike vezane uz specifičnosti zanimanja. Učenici su aktivno sudjelovali u provedbi scenarija u okruženju Europeane koju su upoznali kroz rad u prethodnoj školskoj godini. Istraživali su osnovne informacije o izgledu kovanica Eura. Istraživanje su proveli na mrežnim stranicama Europeane, Euopske centralne banke i Wikipedije. Poveznice svojih istraživanja spremali su u Google učionicu, a izradili su Padlet sa motivima kovanica u svim zemljama koje koriste Euro kao službenu valutu. Osim toga, izradili su katru Europe sa označenim zemljama koje koriste Euro. Iako umjetnost uče tek u idućoj školskoj godini, dio učenika se zainteresirao za dio scenarija u kojem se izrađivao vlastiti dizajn euro novčanica. Implementacijska priča bit će objavljena na mrežnim stranicama Europeane.

Na natječaj se ove godine prijavilo oko 180 kandidata iz 19 zemalja, a odabrano je ukupno 32 nastavnica i nastavnika – čak 11 iz Hrvatske. Za sve nagrađene organizirano je putovanje u Brisel i sudjelovanje u dvodnevnoj radionici Europeana DS4CH u organizaciji European Schoolneta.

Radionica je održana u moderno opremljenoj učionici - Future Classroom Lab. Prvi dan sudionici radionice su upoznati s djelovanjem i aktivnostima Europeane. Sljedeća tema bila je aplikacijsko programsko sučelje (engl. API). Osim teorijskog dijela  vezanog uz API, sudionici su upoznati s nekoliko primjera njegove primjene i imali sami isprobali kako funkcionira.

Praktično su obrađene dvije zanimljive nove aplikacije za izradu nastavnih materijala - ARTutor i SpatialARTutor omogućava izradu nastavnih materijala u papirnatome obliku, uz elemente proširene stvarnosti. Materijal se stvara na računalu, a proučava pomoću aplikacije instalirane na mobitelu. Pomoću aplikacije skeniraju se elementi u PDF dokumentu, te otvaraju materijali u digitalnom obliku (slike, videomaterijali, tekstovi). Spatial omogućava izradu virtualnih 3D galerija s poveznicama na različite digitalne materijale, a može poslužiti i kao odličan alat za suradnički rad učenika. Sudionici radionice su u međunarodnim timovima radili u navedenim aplikacijama.

Uz izuzetno zanimljive i aktivne radionice, sudionici su također imali priliku upoznati se s kolegama iz drugih zemalja i razmijeniti iskustva, posjetiti Parlamentarium te nekoliko znamenitosti Brisela. Edukacija je završila dodjelom potvrda o sudjelovanju i nagradi. Već početkom iduće nastavne godine svi će dobiti priliku implementirati naučeno u nastavi.

Ksenija Škorić, prof. savjetnica

« Svibanj 2024 »

Ekonomska i turistička škola Daruvar / Gundulićeva 14, HR-43500 Daruvar / ss-ekonomskaituristicka-da.skole.hr / etsda@etsda.hr